Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej w Rędzinie

Ulica Osobowicka we Wrocławiu jest dość długa. Przy jej końcu natrafimy na niską zabudowę o charakterze wiejskim. To właśnie Rędzin. Jest to jedna z najdalej wysuniętych części Wrocławia, która jest częścią składową osiedla Osobowice – Rędzin. W powszechnej świadomości wrocławian to osiedle kojarzy się z Mostem Rędzińskim, pętlą autobusową linii 118 oraz Stopniem Wodnym Rędzin (jaz oraz dwie śluzy). Rędzin posiada jednak długą historię, którą warto przytoczyć oraz rzecz najważniejszą – pomnik poległych w I Wojnie Światowej w Rędzinie.

Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej w Rędzinie

Jak to już zostało wcześniej wspomniane, Rędzin w powszechnej świadomości mieszkańców Wrocławia funkcjonuje w oparciu o Odrę. Znajduje się tam jaz, śluza oraz imponujący most, który jest bohaterem licznych fotografii. Wszystko to wpływa na rosnącą atrakcyjność tego osiedla, która moim zdaniem będzie z biegiem lat nabierała dynamiki. Centrum Wrocławia jest coraz głośniejsze i karczowane z wszelkiej zieleni, a tej na Rędzinie nie brakuje.

Krótka Historia Rędzina

Pierwsza wzmianka o Rędzinie pochodzi z 1212 roku. Nazwa zmieniała się i ewoluowała przez wieki z postaci Ranzin (1257 r.) przez Ranzino, Ransyn, Ransin, Randzin, Ransen aż do finalnej niemieckiej formy Ransern obowiązującej do 1945 roku.

Zapiski z 1353 roku potwierdzają o istnienie we wsi folwarku. Taki charakter zachował Rędzin niemal do samego końca. Osada posiadała na przestrzeni wieków wielu właścicieli i często przechodziła z rąk do rąk. Rędzin wchodził w skład majątków kościelnych (klasztor Klarysek), należał do prywatnych dzierżawców i miasta Wrocławia.

Z biegiem lat oprócz zabudowy przybywało także mieszkańców Rędzina. Kroniki podają, że w 1795 roku mieszkało tam 241 osób, a w 1845 roku było już ich 350. W chwili obecnej łączna liczba mieszkańców osiedla Osobowice – Rędzin wynosi ponad 2 100.

Rędzin został w połowie lutego 1945 roku zajęty przez wojska Robotniczo – Chłopskiej Armii Czerwonej. Obszar ten został włączony w granice miasta Wrocławia 1 stycznia 1973 roku. W 2004 roku powstało osiedle Osobowice – Rędzin.

->  Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej w Przesiece

Opis Pomnika Poległych w I Wojnie Światowej w Rędzinie

Omawiany obiekt znajduje się na niewielkim zielonym skwerku u zbiegu ulic Szachistów i Wędkarzy na wrocławskim Rędzinie. W sieci znalazłem informację, że powstał w 1919 roku. Ma on postać granitowej steli ustawionej na bazie (także granitowej). Przedwojenne zdjęcia jednoznacznie wskazują, że stelę wieńczył jeszcze kapitel. Całość pierwotnie miała ponad 2 metry wysokości. Oba boki pomnika zdobią detale w postaci mieczy. Jest to prosta symbolika odwołująca się do rycerskości poległych w Wielkiej Wojnie żołnierzy.

Lewy bok pomnika

Prawy bok pomnika

Przednia część pomnika oprócz imion i nazwisk (opatrzonych datą śmierci lub miejscem zaginięcia) poległych mieszkańców Rędzina zawiera również inskrypcję.

DEN HELDENTOD FURS VATERLAND STARBEN AUS DER GEMEINDE RANSERN

Co w wolnym i autorskim tłumaczeniu brzmi : „Zmarłym bohaterską śmiercią za Ojczyznę z gminy Rędzin”. Również tył pomnika zawiera inskrypcję.

DIES DENKMAL DER ERINNERUNG GEWEIHT AN DEUTSCHES HELDENTUM IN GROSSER ZEIT SOLL NOCH DIE SPÄTEREN GESCHLECHTER MAHNEN FURS VATERLAND ZU STEHEN GLEICH DEN AHNEN.

Niestety tłumaczenie tego napisu przerasta moją skromną wiedzę lingwistyczną związaną z językiem niemieckim (translator nie dał zbyt wiele), stąd prośba do Was o pomoc :).

Stan pomnika można ocenić jako dobry. Ustawiony stabilnie posiada czytelne napisy i jest świetnie widoczny z drogi głównej. Jeszcze do 2003 roku pomnik leżał przewrócony. Staraniem mieszkańców Rędzina został on ponownie umieszczony na bazie, oczyszczony i odnowiono finalnie inskrypcje. To piękny wzór, który powinien iść w Polskę. Lokalna historia to bardzo ważny element łączący nas z poprzednimi pokoleniami i dający przykład późniejszym generacjom.

Słowa kluczowe opisujące artykuł: pomnik wojenny w Rędzinie, pomnik poległych w Rędzinie, pomnik w Rędzinie, Pomnik poległych w I Wojnie Światowej w Rędzinie, historia Rędzina

Źródło : http://www.gimnazjum27.wroc.pl/

  1. Ten pomnik jest poświęcony pamięci niemieckiego męstwa w wielkich czasach i będzie przypominał następnym pokoleniom, by służyć ojczyźnie tak, jak ich przodkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.