Pomnik Poległych w Wojnie Prusko – Austriackiej 1866 w Wojnowicach

Dawno nie było nowego wpisu 🙂 Postanowiłem naprawić to zaniedbanie niniejszym postem. Będzie on krótszy, a jest to spowodowane charakterem omawianego obiektu. Okoliczności powstania tego pomnika (wojna prusko – austriacka w 1866) to temat niezwykle obszerny i mógłby zająć wiele miejsca. W tym wpisie ta „niemiecka” wojna zostanie omówiona jedynie ogólnikowo. Przed państwem pomnik Poległych w Wojnie Prusko – Austriackiej 1866 w Wojnowicach.

Historia Konfliktu Prusko – Austriackiego w 1866 Roku

Przyczyn starcia było kilka. Po zwycięskiej wojnie z Danią (1864 rok) Austria i Prusy weszły w posiadanie księstw Szlezwiku i Holsztynu. Krótko po tym fakcie doszło do spięć o metody i sposoby administracji nowo zdobytymi obszarami.

Dodatkowo Prusy pod przewodnictwem premiera Bismarcka dążyły do zjednoczenia Niemiec pod swoim berłem. Stało to w jawnej sprzeczności z dominującą swoimi wpływami w Związku Niemieckim Austrią.

Wojna, która wybuchła 16 czerwca 1866 i trwała niewiele ponad dwa miesiące (zakończyła się 23 sierpnia) była krótka, ale intensywna (kilkanaście bitew) i krwawa (łączne straty po obu stronach to ponad 100 000 zabitych i rannych).

Efektem było przejęcie przez Prusy i ostateczne anektowanie Szlezwiku i Holsztynu, państw niemieckich, które wystąpiły przeciwko nim (np. Królestwo Hannoweru) oraz wyeliminowanie Austrii z polityki niemieckiej. Te ostatnie stało się w wyniku rozwiązania Związku Niemieckiego i powołania w jego miejsce Związku Północnoniemieckiego (pod przewodnictwem politycznym i gospodarczym Królestwa Prus). Wszystkie te wydarzenia znalazły swój finał w ostatecznym zjednoczeniu Niemiec w II Rzeszę Niemiecką z królem pruskim jako cesarzem Wilhelmem I oraz kanclerzem Ottonem von Bismarckiem.

Pomnik Poległych w Wojnie Prusko – Austriackiej 1866 w Wojnowicach

Opis Pomnika

Omawiany obiekt ma postać głazu, który spoczywa w trawie pośrodku wsi. Jest on niewielkich rozmiarów, długość około 50 cm szerokość około 30 cm. Wyryty jest na nim Krzyż Żelazny oraz rok w którym odbyła się wojna – 1866.

Jest on poświęcony pamięci poległym (Gefallenen Ehrenmal) w tym konflikcie mieszkańcom Wojnowic (przedwojenne Zindel). Nie doszukałem się w internecie informacji na temat tego jak on wyglądał pierwotnie. Można więc przyjąć z wielką ostrożnością, że jego wygląd nie zmienił się drastycznie przez te dziesiątki lat.

Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obelisku poległych w I Wojnie Światowej. Oba pomniki usytuowane są pośrodku Wojnowic przy centralnym skrzyżowaniu. Natkniemy się na nie jadą główną drogą w kierunku Czernicy ( oba obiekty widoczne będą po prawej stronie). Prawdopodobnie (chociaż nie mam tu pewności i bazuję na informacjach znalezionych w sieci) pierwotnie oba pomniki wojenne znajdowały się na przykościelnym cmentarzu (Kościół pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca).

Temu podobne pomniki pojawiły się w wielu miejscowościach na ówczesnym terytorium Rzeszy Niemieckiej. Kolejna fala tego typu obiektów o charakterze upamiętniającym poległych pojawiła się po wojnie prusko – francuskiej (lata 1870 – 1871) oraz (najliczniej) wraz z zakończeniem Wielkiej Wojny (lata 1914 – 1918). W odróżnieniu od wielu innych, które nie przetrwały do naszych czasów, ten z Wojnowic nadal cieszy nasze oczy.

Słowa kluczowe opisujące artykuł : pomnik w Wojnowicach, pomnik wojenny w Wojnowicach, pomnik poległych Wojnowice, pomnik wojny 1866, pomnik poległych w wojnie prusko – austriackiej 1866

Źródło : https://dolny-slask.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.