Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej w Rzeszówku

Zawsze dobrze robi wyrwanie się na parę dni z pracy. Piotrowi udało się zorganizować chatę w lesie na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Niezwykle przyjemny tam pobyt udało się urozmaicić między innymi przejażdżką offroadową po okolicy podczas to której trafił się obiekt w miejscowości Rzeszówek. Przypadek?

Rzeszówek (niem. Reichwaldau) to średniej wielkości wieś o długości około 3 kilometrów. Usytuowana jest na Pogórzu Kaczawskim, w gminie Świerzawa, w powiecie złotoryjskim. Otaczają ją zagajniki, lasy i użytki rolne. Jest gdzie spacerować 🙂

pomnik poległych w I wojnie światowej w Rzeszówku - główne

Historia wsi Rzeszówek

Początki miejscowości Rzeszówek są owiane mgłą niewiedzy. Wiadomo jedynie, że należała rodu von Zedlitz. W 1566 roku odkryto we wsi złoto, jednak złoża były zbyt ubogie, aby opłacalne było wydobycie cennego kruszcu. W roku 1700 wzniesiono w centralnej części Rzeszówka pałac. Bardzo możliwym jest, że stanął on na miejscu wcześniejszej budowli. W 1704 roku zbudowano szkołę ewangelicką. W 1768 roku Rzeszówek doczekał się folwarku oraz wodnego młynu. W drugiej połowie XIX wieku Rzeszówek znalazł się na trasie Chełmy – Świerzawa. To położenie wpłynęło na popularność wsi jako miejsca turystycznego czy wręcz „romantyczno – idyllicznego”. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.

Rzeszówek współcześnie

Spis z 2011 informuje nas, że wieś zamieszkuje około 230 osób. Wspomniany wyżej pałac w roku 1988 poddany został remontowi, który jednak został przerwany. Niestety nie wiem jaki jest obecnie stan prac. Mam nadzieje, że przybędzie kolejna atrakcja turystyczna. Ciekawostką jest pochodzenie nazwy wsi – wzięła się ona od jednostki geologicznej Rzeszówek – Jakuszowa.

pomnik poległych w I wojnie światowej w Rzeszówku - front

Opis pomnika poległych w I Wojnie Światowej w Rzeszówku

Pomnik w Rzeszówku ma postać stelli wykonanej z piaskowca. Po jego lewej stronie zachowała się częściowo kolumna, która pierwotnie była zakończona kulą. Symetrycznie po prawej stronie znajdował się identyczny detal. Góra stelli również była zdobiona (na słabo czytelnych przedwojenny zdjęciach widać prawdopodobnie Krzyż Żelazny zdobiący wierzchołek). Pomnik znajduje się prawdopodobnie na swoim pierwotnym miejscu (na prostopadłym zakręcie głównej drogi).

->  Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej w Dobrzykowicach

pomnik poległych w I wojnie światowej w Rzeszówku - tył
Ta prosta konstrukcja pozbawiona jest współcześnie detali. Jedynym widocznym elementem są częściowo odnowione i dzięki temu bardzo czytelne inskrypcje.

pomnik poległych w I wojnie światowej w Rzeszówku - napis
Inskrypcja górna:

„Unsern im Weltkriege 1914 – 18 gefallenen Helden”

Można to przetłumaczyć jako:

„Naszym w Wojnie Światowej 1914 – 18 poległym Bohaterom”

pomnik poległych w I wojnie światowej w Rzeszówku - napis 2
Dalej widnieją imiona i nazwiska poległych oraz data ich śmierci wraz ze stopniami wojskowymi(?).

 Inskrypcja dolna:

„Reichwaldau und Nieder Reichwaldau”

Czyli:

„Rzeszówek i Bronków”

Pomnik poległych w Rzeszówku jest w dość dobrym stanie. Został jakiś czas temu odnowiony. Odmalowano większość inskrypcji oraz uprzątnięto teren wokół obiektu. Widać dbałość lokalnych mieszkańców o pamięć po swoich poprzednikach – są znicze oraz kwiaty. To bardzo dobry znak 🙂

Słowa kluczowe opisujące artykuł: pomnik wojenny w Rzeszówku, pomnik poległych w Rzeszówku, pomnik w Rzeszówku, Pomnik poległych w I Wojnie Światowej w Rzeszówku, historia wsi Rzeszówek, historia Rzeszówka

Źródła:
http://www.centrumswierzawa.pl/rzeszowek

https://polska-org.pl/507117,Rzeszowek.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.